Klienci, którzy poszukują oczyszczacza powietrza do domu mają z reguły dwa cele:
1/ polepszyć jakość powietrza w domu;
oraz
2/ wydać przy tym jak najmniej pieniędzy;
Przez klientów często pomijane jest kryterium skuteczności. Wynika to z faktu, że wszyscy producenci oczyszczaczy twierdzą, że ich produkty są najlepsze. Klienci często zawierzają marketingowym zapewnieniom, nie interesując się badaniami klinicznymi, certyfikatami, opiniami medycznymi. Każdy filtr powietrza do domu powinien posiadać certyfikat Państwowego Zakładu Higieny (PZH), który gwarantuje brak jakichkolwiek niebezpieczeństw medyczno – higienicznych przy jego korzystaniu. Przed wydaniem tego atestu Zakład bada wszystkie dostarczone przez producenta dokumenty i certyfikaty.
Następnym błędem jest bagatelizowanie głośności, z jaką pracuje filtr powietrza do domu. Zazwyczaj jest ona podawana w decybelach (dB), z tym, że klient ma kłopot z oceną czy dana wartość to szmer czy już hałas. Dlatego warto jest przyjąć punkt odniesienia np. prawidłowo pracującą lodówkę , która generuje zazwyczaj hałas na poziomie 43 dB. Jeśli nie zwracamy uwagi na głośność pracy naszej lodówki to może to oznaczać, że hałas o podobnej wartości, pracującego filtra powietrza również nie będzie nam przeszkadzał.
Następnym problemem jest zalecana powierzchnia oczyszczania powietrza w domu, podawana przez producentów całkowicie dowolnie. Sprawia to, że producenci zalecają stosowanie swojego oczyszczacza powietrza na abstrakcyjnie duże powierzchnie. Wg specjalistów należy przyjąć, że powietrze w pomieszczeniu o konkretnej kubaturze będzie całkowicie przefiltrowane, gdy nastąpią przynajmniej 2 wymiany całej objętości powietrza w ciągu godziny, tzn. gdy pomieszczenie jest o powierzchni 50m2 i wysokości 2,60m czyli jego kubatura wynosi 130m3(50m2 x 2,60m) to filtr powietrza do domu powinien posiadać wydajność przynajmniej 260m3/h (130m3 x 2). Renomowani producenci zazwyczaj proponują oczyszczacze powietrza o dużo większej mocy i stopniowalności hałasu.
Jeszcze innym problemem jest jakość i wielkość użytych filtrów. Jeśli w oczyszczaczu powietrza pracują małe i cienkie filtry to skuteczne oczyszczanie powietrza w domu jest śladowe. Cena takiego oczyszczacza jest konkurencyjnie niska, ale przydatność żadna. Klient dowiaduje się o tym fakcie w trakcie korzystania, nie mogąc już w żaden sposób cofnąć swojej nietrafionej decyzji zakupowej.
Podsumowując, przy wyborze konkretnego oczyszczacza powietrza do domu należałoby wybierać urządzenia:
- o dużej wydajności pracy, aby unikać nadmiernego hałasu podczas jego pracy;
- o pojemnych filtrach z długim okresem żywotności, jednocześnie do szybkiej i prostej wymiany;
- posiadające atest Państwowego Zakładu Higieny;
- łatwe w obsłudze i użytkowaniu;
- posiadające długi okres gwarancji;
- z możliwością pomocy pogwarancyjnej.